2021 Solo Title Awards 

Petite Miss Dance of Michigan - Maggie Jo McCutchan from Dance With Heart Studios

Petite Class Awards-Ballet, Tap, Jazz & Acro Winner - Maggie Jo McCutchan from Dance With Heart Studios

Petite Interview Award - Kya Henke from the The Dance Shoppe

Junior Miss Dance - Emily Gerard from The Dance Shoppe

Jr Ballet Class Award - Kaylee Mason from The Dance Shoppe

Jr Jazz & Tap Class Award - Emily Gerard from The Dance Shoppe

Jr Acro Class Award - Kaylie Bordinat from The Dance Shoppe

Jr Interview Award - Blair Nemode from The Dance Shoppe

Johnny Gauci Scholarship Award Kya Henke from The Dance Shoppe

7 Jr Semi-Finalists (in no particular order)

  • Natalie Schatz from The Dance Shoppe

  • Emily Gerard from The Dance Shoppe

  • Kaylee Mason from The Dance Shoppe

  • Hope McIntosh from The Dance Shoppe

  • Ella Rae Skowron from The Dance Shoppe

  • Kaylie Bordinat from The Dance Shoppe

  • Amy Ni from Piazza Dance Company

Most Talented Non-Finalist - Blair Nemode from The Dance Shoppe

Kristina Hanna Scholarship Award - Amy Ni from Piazza Dance Company

Junior 3rd Runner Up - Kaylie Bordinat from The Dance Shoppe

Junior 2nd Runner Up - Amy Ni from Piazza Dance Company

Junior 1st Runner Up - Hope McIntosh from The Dance Shoppe

 

Teen Miss Dance - Mackenzie Alyea from Piazza Dance Company

Teen Ballet Class Award - Alya Ottenbreit from Trenton School of Dance

Teen Jazz Class Award - Sophia Santia from The Dance Shoppe

Teen Tap Class Award - Madeline Caldwell from The Dance Shoppe

Teen Modern Class Award - Tie

  • Liliana Corona from The Dance Shoppe

  • Mackenzie Alyea from Piazza Dance Company

Teen Acro Class Award - Caitlyn Vissotski from Piazza Dance Company

Teen Miss Interview Award - Tie

  • Calista Elkins from The Dance Shoppe

  • Bella Mach from Piazza Dance Company

Teen Essay Winner - Emily Ladwig from Piazza Dance Company

Nicole Kennedy Scholarship Winner - Blair Nemode

Dawnell Dryja Scholarship Winner - Kiersten Hofmann from Ginny's Danceworks

Lisa Evans Scholarship Winner - Frankie Newton from The Dance Shoppe

 

10 Teen Semi-finalists (in no particular order)

  • Frankie Newton from The Dance Shoppe

  • Mackenzie Alyea from Piazza Dance Company

  • Gabrielle Dimeo from The Dance Shoppe

  • Liliana Corona from The Dance Shoppe

  • Caitlyn Vissotski from Piazza Dance Company

  • Calista Elkins from The Dance Shoppe

  • Sophia Santia from The Dance Shoppe

  • Alya Ottenbreit from Trenton School of Dance

  • Rose Conners from Piazza Dance Company

  • Lily Judd from Piazza Dance Company

Teen Most Talented Non-Finalist - Amber Wright from The Dance Shoppe

 

Teen Miss Dance 4th Runner Up Rose Conners from Piazza Dance Company

Teen Miss Dance 3rd Runner Up - Tie

  • Alya Ottenbreit from Trenton School of Dance

  • Lily Judd from Piazza Dance Company

Teen Miss Dance 2nd Runner Up Calista Elkins from The Dance Shoppe

Teen Miss Dance 1st Runner Up Liliana Corona from The Dance Shoppe

Miss Dance - Hannah Schmidt from The Dance Shoppe

Miss Dance Ballet Class Award - Tie

  • Lysa Douglas from Piazza Dance Company

  • Madelyn Zurawski from Trenton School of Dance

  • Hannah Schmidt from The Dance Shoppe

Miss Dance Jazz Class Award Hannah Schmidt from The Dance Shoppe

Miss Dance Tap Class Award - Tie

  • Sophie Wirth from The Dance Shoppe

  • Rhyan Marshall from The Dance Shoppe

Miss Dance Acro Class Award Lysa Douglas from Piazza Dance Company

Miss Dance Modern Class Award Lysa Douglas from Piazza Dance Company

Miss Dance Interview Award - Tie

  • Kate Steffens from The Dance Shoppe

  • Hannah Schmidt from The Dance Shoppe

Miss Dance Essay Winner Natalie Delmonte from Dance With Heart Studios

Mallory Marshall Scholarship Award - Quinn Gordon from The Dance Shoppe

Nathan Keen Scholarship Award - Rhyan Marshall from The Dance Shoppe

Ashley Shaw Scholarship Award - Madelyn Zurawski from Trenton School of Dance

7 Miss Dance Semi-finalist

  • Madelyn Zurawski from Trenton School of Dance

  • Hannah Schmidt from The Dance Shoppe

  • Victoria Strom from The Dance Shoppe

  • Lysa Douglas from Piazza Dance Company

  • Sophie Wirth from The Dance Shoppe

  • Rhyan Marshall from The Dance Shoppe

  • Quinn Gordon from The Dance Shoppe

 

Most Talented Non-Finalist - Tie

  • Kate Steffens from The Dance Shoppe

  • Emily Willets from Dance With Heart Studios

 

Miss Dance 3rd Runner Up Rhyan Marshall from The Dance Shoppe

Miss Dance 2nd  Runner Up Quinn Gordon from The Dance Shoppe

Miss Dance 1st Runner Up Tie:

  • Sophie Wirth from The Dance Shoppe

  • Lysa Douglas from Piazza Dance Company

  •  As an organization of certified educators, we make education of the total individual our priority.  

  • Our event is unique in that it gives the young dancers an opportunity to learn valuable interview skills.  

  • It is also unique that at the regional level the dancer's get the opportunity to work together on an opening routine.  Most organizations only offer this at the national level.

Director Terri Newman  

email:  tntdance@comcast.net

 

2021 Donated Scholarships

Adrenaline Dance Convention and Competition

Applause Talent

Bravo! National Dance and Talent Competition

Ginny’s Dancewear Shoppe

Groove Dance Competition 

Revive Dance Convention

Showstopper 

StarQuest Dance Competition

Talent on Parade

The Dancer’s Shoppe (West Branch, MI)

Tremaine Dance Conventions, Inc.

Participation in any DMM event gives permission to use your image in any publicity and advertising purposes for Dance Masters of Michigan.  

© 2016 by Name of Template. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now